MENU

Happy April Fools’ Day

Random

4 Nisan 2013 Comments (0) Views: 956 Food&Drink, HomePage

Corvus Wine and Bite

IMG_7818

If you ask me what is better than being with a beautiful and kind friend in a peaceful place accompanied a glass of wine i would say this friend should be also a wine expert and should know all wines histories and their making styles, briefly should tell u all your sips history.That is Gulsum and because of her Corvus has become my favorite place nowadays. If you drop by Istanbul you had better add Corvus Wine&Bite as your on list and never come back home without testing white wine TENEIA which was drunk by Obama, Papa and Queen Elizabeth in Istanbul

 

Güzel ve zarif  bir arkadaşla , huzurlu bir mekanda şarap yanı koyu sohbete daha da keyif katan o arkadaşın şarap uzmanı olup içtiğiniz şarapların tarihçelerini,yapılış şekillerini kısacası her yudumunuzun hikayesini anlatmasıdır.Corvus şu aralar Gülsüm sayesinde benim favori mekanım olmuş durumda. Kendisi ayrıca sizlere de yardımcı olmak için hafta içi hep orada .
Eğer kaliteli bir şarap ve yanında lezzetli atıştırmalıklar sizi de benim kadar mutlu ediyorsa Corvus Wine&Bite ‘ı listenize ekleyin,beyaz şarapları TENEIA’ yı tatmadan da eve dönmeyin.
(Not:Teneia Türkiye ziyaretlerinde Obama,Papa16.Benediktus ve Kraliçe Elizabeth’in içtikleri şarapmış.)

IMG_7828 IMG_7833  IMG_7715 IMG_7711 IMG_7663 IMG_7660 IMG_7659 IMG_7643 IMG_7642 IMG_7638 IMG_7854

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir